Čo sa dá spraviť, keď máte doma menej vstrebateľnú formu horčíka? V podcaste Dobré jedlo pre Zdravie sme sa rozprávali s farmaceutkou Klárou Lapinovou o magnéziu.
Festival Pohoda nie je len o hudbe a atmosfére – je aj o dobrom jedle a drinkoch. Tento rok sme sa opäť presvedčili, že streetfood vie byť nápaditý, lokálny a poriadne chutný. Od vegánskych burgrov cez ázijské špeciality až po tradičné slovenské klasiky — pozri čo všetko sa dalo ochutnať na Pohode.
Stále máte pocit, že peňazí je málo, no neviete to zmeniť? Máte problém vo vašej mysli. Ak zmeníte myslenie, zmení sa aj vaša realita. A tu je návod, ako na to od Andyho Winsona, mentálneho kouča.
Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje od roku 2020 viac ako 14 000 novodiagnostikovaných poistencov s rakovinovými ochoreniami, ktorých príčinou môže byť práve ľudský papilomavírus, známy ako HPV. Vírus, ktorý má schopnosť vyvolať rakovinové ochorenie, sa týka žien aj mužov.
Všeobecná zdravotná poisťovňa ako najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku eviduje od roku 2020 viac ako 14 000 novodiagnostikovaných poistencov s rakovinovými ochoreniami, ktorých príčinou môže byť práve ľudský papilomavírus, známy ako HPV.
Muškát tak nesústredí energiu na tvorbu semien, ale na tvorbu nových kvetov. Ak vám je ľúto zbaviť sa celého súkvetia, riaďte sa inštinktom. Ak máte redšie muškáty a len pár hnedých kvetov, odstráňte ich po jednom. Pri hustejších rastlinách je praktickejšie odstrániť celé súkvetie.
Hovorí Tomáš Hortenský, prevádzkovateľ známych Petržalských langošov: „Pri langošoch používame aj suroviny, ktoré si vyžadujú dôsledné chladenie – smotanu, syr či mäso, ktoré by pre konečný pokrm mohli byť rizikové, preto všetko uchovávame v chlade a pripravujeme vždy až na objednávku.“
Foodblogger Daniel Feranec, známy pod menom Čoje, hovorí, že sa riadi vlastnou skúsenosťou: „Vyhľadávam miesta, kde vidím, že sa jedlo pripravuje priamo predo mnou.“ Viac tipov si vypočujte vo videu.
Základom je aj vlastná zodpovednosť. „Odporúčam pozerať sa pri príprave jedla kuchárovi na ruky," radí Petra Vanková, riaditeľka odboru bezpečnosti potravín a výživy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Rastliny sú základom našej potravy, produkujú kyslík a tvoria prirodzený priestor na oddych a načerpanie síl. Aj preto si čoraz viac ľudí vytvára doma zelené oázy – či už pestujú zeleninu na balkóne alebo si budujú kvetinové záhony v záhrade.
Spolu s rastúcim záujmom o pestovanie rastie aj riziko šírenia škodcov a chorôb, ktoré ohrozujú naše rastliny aj prírodu okolo nás. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) preto spustil tretí ročník kampane #PlantHealth4Life, ktorú na Slovensku zastrešuje ministerstvo pôdohospodárstva.
Rastliny sú základom našej potravy, produkujú kyslík a tvoria prirodzený priestor na oddych a načerpanie síl. Aj preto si čoraz viac ľudí vytvára doma zelené oázy – či už pestujú zeleninu na balkóne alebo si budujú kvetinové záhony v záhrade.